Privredno-društvena bogatstva Srbije 
Vrsta: Seminarski | Broj strana: 9 | Nivo: Poljoprivredni fakultet

SADRZAJ
1. Pojam i značaj prirodnog bogatstva za privredni razvoj (uvod)
2. Opšti prirodni uslovi
3. Zastupljenost i korišćenje energetskih izvora
4. Zastupljenost i korišćenje rudnog bogatstva
5. Zastupljenost i korišćenje nemetala
6. Zemljišni resursi i njihovo korišćenje
7. Vodni resursi
8. Osetljivi ekosistemi
9. Atmosfera
10. Biodiverizitet i genofond flore i faune
Zakljucak
PRIRODNI USLOVI I PRIRODNA BOGATSTVA KAO FAKTORI PRIVREDNOG FAZVOJA U SRBIJI
UVOD
1. Pojam i značaj prirodnog bogatstva za privredni razvoj
U prirodno bogatstvo spadaju sve upotrebne vrednosti koje ljudi zatiču u prirodi i u koje nije uložen nikakav ljudski rad (ribe, divljač, rudno bogatstvo u utrobi zemlje, šume, vodena energija, zemljište, razni biljni plodovi i sl.).
Sa stanovišta značaja za privredni razvoj privredno bogatstvo se može definisati i kao ukupnost svih prirodnih uslova koji se mogu privredno aktivirati i koristiti za razvoj materijalne proizvodnje i rast društvenog proizvoda i nacionalnog dohotka.Prirodno bogatstvo ima posebno veliki značaj za privredni razvoj u početnoj fazi prirodnog razvoja i industrijalizacije određene zemlje. Početnu proizvodnu orijentaciju neke zemlje određuje ona vrsta prirodnog bogatstva koja se nalazi u izobilju. Prirodno bogatstvo može biti osnova za privredni razvoj i na taj način što se mogu izvoziti i sticati devizna sredstva za uvoz opreme i mašina za dalji intezivniji privredni razvoj. Iako prirodna bogatstva u Srbiji sa stanovišta obima svetskih potencijala nemaju veliki značaj, ona su u odnosu na broj stanovnika i u odnosu na veličinu teritorije na kojoj se nalaze veoma značajne i po obimu i po strukturi.Prirodni resursi stoga čine izvorni (primarni) proizvodni faktor za dinamičan, svestran, skladan i intezivan privredni razvoj. Biološka prirodna bogatstva karakterišu se po regerativnosti. To znači da se ona stalno obnavljaju, proširuju i uvećavaju. Pri korišćenju biološkog prirodnog bogatstva mora se voditi računa o stepenu upotrebe u odnosu na stepen njegovog obnavljanja (šumski fond, kvalitet zemljišta, flora i fauna). Prema karakteru, izvoru i načinu korišćenja u proizvodnji prirodna bogatstva se mogu svrstati u nekoliko osnovnih grupa. Opšte proizvodne uslove, energetski izvori, mineralna bogatstva, poljoprivredno i šumsko zemljište, fond šuma, ribe i divljač, prirodni uslovi za razvoj turizma i pomorstva i dr.

---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!